About Irydotomia

Dr n. med. Polaczek-Krupa doświadczenie zdobywa od 22 lat, odkąd rozpoczęła pracę w Klinice Okulistycznej CMKP w Warszawie, z którą była związana w latach 1994-2014. W tym okresie uzyskała dwa stopnie specjalizacji z okulistyki i tytuł doktora nauk medycznych.

Istnieją także inne metody leczenia jaskry z zamkniętym kątem przesączania. Chociaż irydotomia laserowa jest podstawową i najlepszą techniką, w niektórych przypadkach wskazane jest wykorzystanie innych zabiegów.

Ważna jest również ocena stopnia otwarcia się kąta po zabiegu. W obecnym czasie każdy pacjent po wykonaniu zabiegu irydotomii laserowej powinien być poddany badaniom diagnostycznym potwierdzającym skuteczność zabiegu.

Ból oka po irydotomii nie jest częstym powikłaniem. Sam zabieg nie powoduje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Nowoczesna technologia click here w połączeniu z zastosowanym znieczuleniem sprawiają, że zabieg jest w pełni bezbolesny. Po samej irydotomii w rzadkich przypadkach może się jednak pojawić dyskomfort.

Serwis PoradnikZdrowie.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu artwork.

Metoda ta jest także stosowana w okresowym (podostrym) zamknięciu kąta. Może być ono wywołane na przykład miernym poszerzeniem źrenicy podczas przebywania w ciemnym pomieszczeniu lub sytuacją stresową. 

Takie nadciśnienie jest przyczyną ucisku na włókna nerwowe i ich stopniowego zaniku. W efekcie początkowo dochodzi do upośledzenia widzenia obwodowego, a następnie nawet do utraty wzroku.

Irydotomia laserowa jest zabiegiem wykonywanym ambulatoryjnie. Po zakwalifikowaniu do zabiegu chory zgłasza się do poradni okulistycznej wyposażonej w odpowiedni laser. Procedura wykonywana jest w pozycji siedzącej, z miejscowym znieczuleniem powierzchni oka przy pomocy kropli. Źrenica jest przed zabiegiem zwężana farmakologicznie. Lekarz uzyskuje wgląd w pole operacyjne dzięki zastosowaniu sprzężonej z laserem lampy szczelinowej (urządzenia optycznego pozwalającego na oglądanie struktur oka w powiększeniu). Aby dobrze zobrazować miejsce wykonania irydotomii i prawidłowo skierować promień lasera, na oko zakłada się specjalną soczewkę. W celu poprawienia obserwacji pomiędzy nią a powierzchnię rogówki nakłada się warstwę specjalnego żelu.

Najczęstsze powikłania po zabiegu irydotomii laserowej to krwawienie z tęczówki w trakcie zabiegu, przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego po zabiegu, stan zapalny wewnątrz gałki ocznej mogący powodować zrosty tylne, uszkodzenie nabłonka rogówki.

Co oznacza ból oka po irydotomii? Ból oka po irydotomii pojawia się stosunkowo rzadko. Zwykle jest on wynikiem zastosowanych przed zabiegiem kropli zwężających źrenicę.

Około 3-4 godziny po zakończeniu zabiegu irydotomii laserowej lekarz ponownie zbada ciśnienie w operowanym oku. Jeżeli jest ono prawidłowe, możesz bezpiecznie udać się do domu.

Jaskra jest groźną chorobą oczu, która prowadzi do write-upępującego zaniku nerwu wzrokowego. Konsekwencją nieleczonej choroby jest całkowita i nieodwracalna ślepota. Dlatego też kluczową rolę pełni wczesne rozpoznanie i leczenie jaskry.

 Irydotomia laserowa jest zabiegiem krótkim. Zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut. Po zabiegu jeszcze tego samego dnia możesz wrócić do domu i rozpocząć proces rekonwalescencji. Pamiętaj jednak, aby stosować się do zaleceń lekarza. 

Irydotomia jest zabiegiem stosowanym przede wszystkim w jaskrze pierwotnie zamkniętego kąta. Zabieg jest w tym przypadku articleępowaniem pierwszego rzutu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *